
Pianka poliuretanowa może być natryskiwana w dwóch wersjach: zamkniętokomórkowej i otwartokomórkowej.
W klimacie umiarkowanym, który jest typowy dla wszystkich regionów naszego kraju, najlepszym materiałem izolacyjnym w budownictwie jest obecnie pianka poliuretanowa o zamkniętych i otwartych komórkach, która jest znacznie lepsza od styropianu czy wełny mineralnej. Jego przewaga nad dwoma poprzednimi produktami polega głównie na precyzji wykonania izolacji – eliminacji mostków termicznych itp. oraz łatwości obsługi. – a także na łatwość obsługi.
Szybki proces izolacji
Pianka poliuretanowa stosowana jest w szczególności do izolacji poddaszy.
Technologia natryskowa zapewnia szybki proces produkcyjny, który nie wymaga długotrwałego przygotowania surowców, jak również ich długotrwałej dalszej obróbki. Na przykład, poddasze o powierzchni 100 metrów kwadratowych można łatwo ocieplić w ciągu zaledwie kilku godzin! Warto również dodać łatwość procesu dostarczania pianki poliuretanowej na plac budowy, który jest bardzo prosty.
Pianka poliuretanowa jest również stosowana do izolacji dachów płaskich. Przy tak prostych konstrukcjach można w ciągu jednego dnia pokryć powierzchnię do 1000 metrów kwadratowych. Zastosowanie pianki poliuretanowej oznacza więc nie tylko realizację idei budownictwa pasywnego, czyli energooszczędnego, ale także oszczędności inwestycyjne, głównie w zakresie czasu pracy.
Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa i otwartokomórkowa!
Pianka poliuretanowa może być natryskiwana w dwóch wersjach: zamkniętokomórkowej i otwartokomórkowej. Należy zaznaczyć, że pierwszy z nich charakteryzuje się chmurą zamkniętych pęcherzyków. Drugi przypomina gąbkę. Dlatego przy wykonywaniu tych prac wykończeniowych ważne jest doświadczenie i dogłębna specjalizacja wykonawców, którzy muszą wiedzieć, jaką technologię zastosować do danego obiektu. Piankę poliuretanową zamkniętokomórkową wybiera się do wykonania izolacji: dachów płaskich, stropodachów wentylowanych, stropów na podłogi po fundamenty, stropów nad pomieszczeniami bez ogrzewania i z ogrzewaniem podłogowym, a otwartokomórkową do izolacji: dachów skośnych, stropodachów płaskich wentylowanych, belek, stropów belkowych, ścian szkieletowych i ścian zewnętrznych ocieplanych metodą lekką.
Przy pełnym zakresie stosowania materiału poliuretanowego warto skonsultować się ze specjalistą który zawsze przed działaniami inwestycyjnymi dokonuje pomiaru poziomu izolacji termicznej, akustycznej i przeciwwodnej. Odpowiednia modernizacja powinna być zawsze przeprowadzona po szczegółowej analizie, a nawet po uzyskaniu certyfikatu energetycznego!