
Poznaj rodzaje i charakterystykę paneli fotowoltaicznych.
W Polsce wybudowano setki mikroinstalacji fotowoltaicznych w obiektach należących do gmin i przedsiębiorstw. W technologię tę inwestują również klienci indywidualni, którzy chcą budować domy pasywne i energooszczędne zgodnie z popularnymi standardami budynków energooszczędnych i pasywnych.
Moc paneli fotowolticznych zainstalowanych na dachach budynków mieszkalnych zależy od kilkudziesięciu czynników, które zawsze są brane pod uwagę przez wyspecjalizowanego inżyniera. Jednym z najważniejszych jest sprawność ogniw modułu PV. Obecnie znamy wiele różnych technologii produkcji ogniw słonecznych. Wybór technologii jest ściśle związany z wydajnością i kosztem modułu, jak również z wieloma innymi parametrami technicznymi.
Typ panelu fotowoltaicznego
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych przeznaczonych dla osób fizycznych. Przy ich ocenie szczególną uwagę zwraca się przede wszystkim na parametr sprawności, który pozwala w sposób ogólny i uproszczony określić moc, jaką mogą osiągnąć nasze moduły. Należy jednak pamiętać, że kompletną specyfikację z odpowiednim dostosowaniem do potrzeb klienta zawsze gwarantują profesjonalne firmy z branży solarnej. Musimy kierować się ich doświadczeniem i radami. Na razie jednak warto zapoznać się z następującymi panelami:
- Panele monokrystaliczne o następujących parametrach: sprawność 15% -19%;
– kryształ krzemowy; większa moc modułów; - Panele polikrystaliczne o następujących cechach: sprawność 14% -16%; produkcja wielu kryształów krzemu
– kryształy krzemu; niski spadek mocy przy wzroście temperatury; - Panele amorficzne o charakterystyce: sprawność do 10%; nieskrystalizowane; obecnie
jest coraz rzadziej wykorzystywany, głównie przez inwestorów o bardzo małych budżetach; - Panele CdTe o charakterystyce: sprawność 10% -12%, kolor czerwonawy;
- Panele CIS i CIGS o charakterystyce: sprawność do 14%; wykonane z miedzi, indu, galu i selenu ogniwa o grubości zaledwie jednego mikrometra; dobre wykorzystanie promieniowania rozproszonego przy pochmurnej pogodzie.
Obecnie, ze względu na niski parametr cena/moc, ostatnie trzy wymienione typy ogniw (amorficzne, CdTe, CIS i CIGS) są praktycznie nieznane na polskim rynku. Również panele polikrystaliczne są coraz rzadziej stosowane ze względu na wzrost wydajności modułów monokrystalicznych i spadek ich ceny.
Najlepsze rozwiązanie: skorzystaj z kompletnych pakietów doświadczonych firm!
Technologia solarna jest obecnie jedną z najpopularniejszych form badań nad zielonymi i energooszczędnymi domami. Opłacalność jego wykonania jest bardzo wysoka, tym bardziej, że najlepsze firmy pomagają inwestorowi skorzystać ze specjalnych rabatów, przekraczających nawet 30% poniesionych kosztów!