
Okulary przeciwsłoneczne zabezpieczają nasze oczy przed promieniowaniem UV.
Okulary przeciwsłoneczne powinny być częścią Twojego stroju nawet w zimie. Promienie odbite od śniegu działają ze zwiększoną siłą. Ponadto słońce przez cały dzień znajduje się w bardzo niskim położeniu, co męczy nasze oczy, szczególnie podczas jazdy samochodem. Nie da się jednak ukryć, że wiosna i lato gwarantują znacznie więcej słonecznych dni, a co za tym idzie więcej okazji do ochrony przed szkodliwymi promieniami UV. Okulary mogą być skuteczną ochroną oczu, ale tylko wtedy, gdy są odpowiednio dobrane.
Najlepsze okulary do codziennego użytku
Oko jest przyzwyczajone do wyraźnego, jasnego obrazu. Jeśli ją przyciemnimy, źrenica rozszerzy się, aby wchłonąć więcej światła, co zapewni dobre widzenie. W wyniku tego do oka wpada jeszcze więcej szkodliwych promieni. Jest to wynik noszenia niewłaściwie zabarwionych soczewek. Z tego powodu sklep lub bazar powinien zostać zastąpiony przez profesjonalny salon optyczny. W asortymencie znajdują się soczewki z filtrem UV oraz certyfikaty potwierdzające spełnienie norm narzuconych przez Unię Europejską. Stopień zabarwienia soczewki zależy od warunków, w jakich zazwyczaj żyjemy. Jeśli towarzyszy nam miękkie światło, ochronią nas okulary o stopniu zabarwienia 0 i 1. W słoneczne dni zakładamy okulary o stopniu zabarwienia 2 i 3, natomiast jeśli chodzi o intensywne światło, oczy powinny być osłonięte szkłami barwionymi na poziomie 4. Zakładając okulary podczas uprawiania sportu lub czynności, które narażają produkt na uszkodzenie, okulary muszą być bardzo wytrzymałe. Szkła poliwęglanowe wytrzymają każdy upadek i są odporne na pęknięcia i zarysowania.
Dla kierowców
Odbijające się na drodze promienie zmniejszają komfort jazdy. Kiedy słońce wschodzi lub zachodzi, jest zbyt nisko, aby kierowca mógł być wspomagany przez osłony przedniej szyby. Przyciemniane soczewki nie nadają się do prowadzenia samochodu. Z tego powodu na rynku pojawiły się okulary polaryzacyjne. Mają one zdolność skupiania promieni słonecznych, dzięki czemu znika efekt oślepiających plam świetlnych. Kolory widziane podczas noszenia okularów mogą wyglądać dziwnie i mogą znacznie odbiegać od rzeczywistych. To tylko pierwsze wrażenie, po kilku chwilach kierowca zauważa komfort widzenia. Zaleca się kupowanie okularów tylko w salonach optycznych. Warto sprawdzić, czy kupowany produkt jest rzeczywiście polaryzacyjny. Sprzedawca może mieć tester z obrazkami na nim. Po założeniu okularów polaryzacyjnych na obrazie powinno pojawić się więcej szczegółów. Test można również przeprowadzić przez telefon. Załóż okulary i spójrz na ekran telefonu, gdy jest on włączony. Następnie użytkownik przechyla telefon z pozycji pionowej na poziomą. Jeśli zaobserwowano chwilowe przyciemnienie wyświetlacza, jest to polaryzacja.Okulary powinny pasować do reszty stroju i kształtu twarzy. Osoby starsze oraz osoby o bardzo jasnej karnacji powinny unikać intensywnie czarnych soczewek. Soczewki i aviatorki to elegancki styl okularów, ale często pogrubiają twarz. Należy pamiętać, że funkcjonalność produktu i nasze bezpieczeństwo muszą być traktowane priorytetowo.